آشنایی با گورستان جنها در چابهار قبرستانی با ۲۵۰۰ سال قدمت

مجموعه :متنوع


آشنایی با گورستان جنها در چابهار قبرستانی با ۲۵۰۰ سال قدمت

آشنایی با گورستان جنها در سیستان و بلوچستان

در شهر چابهار جنوب شرقی ترین نقطه ایران روستایی باستانی با قدمتی حدود (۲۵۰۰) ساله قرار دارد که در آن باورها و اعتقادات مردم بلوچ با راز آمیزی و سکوت ژرفناک طبیعت آن و آثار باستانی بر جای مانده پیوند خورده که گورستان جنها  یکی از این رازهاست.در ادامه مطلب با گزارشی کامل از این محل در خدمت شما عزیزان خواهیم بود.

گورستان جن ها

 

گورستان جنها

اگر روزی گذرتان به سیستان و بلوچستان و حوالی شهر چابهار افتاد یادتان باشد که بعضی معتقدند که گورستانی مربوط به جنیان در کنار روستای تیس در نزدیکی چابهار قرار دارد که دیدن قبرهایی با آن عظمت خالی از لطف نیست.این گورستان بر تپه‌ای كم ارتفاع مشرف بر روستای مذکور  در پای كوه پیل‌بند قرار گرفته است. قبرها در این گورستان در کنار هم و بر روی یک سطح صخره‌ای حفر شده است. بزرگ‌ترین و سالم‌ترین گور این اثر تاریخی ۲۲۵ سانتیمتر طول و ۱۱۰ سانتیمتر عرض دارد.این گورستان در ۵ کیلومتری شمال غربی چابهار واقع شده است. قدمت روستای تیس به دوران ۲۵۰۰ سال قبل و دوران هخامنشیان برمی‌گردد که از بنادر معروف آن دوران بوده است.

قبرستان شماره ۱ تیس مربوط به سده ۴ هجری قمری تا دوره صفوی است و در ۳۰۰ متری غرب روستای تیس در جنوب قلعه پرتغالی‌ها واقع شده و در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۸۶ با شماره ۱۹۷۶۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

گورستان جن ها

شایعات در مورد گورستان جنها

بلوچ‌ها به گویش محلی به آن جن سنط یا گورستان جن می‌گویند. این گورستان سنگ قبرهای بسیار بزرگی دارد که باعث شده است محلی‌ها تصور کنند که این قبرستان محل دفن انسان‌های معمولی نبوده است. طبق باور مردم محلی این گورها متعلق به جن‌هاست. آنها مردگان خود را در حصار این سنگ‌ها دفن كرده‌اند، شب كه می‌رسد جن‌ها بر سر گور از دست‌رفتگان خود حاضر و به مویه و مرثیه‌سرایی مشغول می‌شوند. هر كس كه شبانگاه گذرش بر این گورستان بیفتد، مورد نفرین جن‌ها قرار می‌گیرد و با عذابی سخت بعد از چند روز می‌میرد.

روستای تیس

روستای تیس با قدمتی حدود (۲۵۰۰) سال قبل می‌رسد و نام آن در كتاب‌هاى مربوط به فتوحات اسكندر مقدونى به‌عنوان تیز مشهور بوده كه به مرور زمان به تیس تبدیل شده است؛ در آثار مورخین و جغرافی‌دانان دوره اسلامى از آن به‌عنوان بندر تزیا یا تسی یاد شده و این روستا مركز تجارت شكر ایالات مكران و گندم سیستان بوده است.

گورستان جن ها

گورستان جن ها اماکن گردشگری چابهار

گورستان جن ها
گورستان جن ها
گورستان جن ها
گورستان جن ها
گورستان جن ها
گورستان جن ها

گورستان جن ها

گورستان جن ها

عکس گورستان جن ها

گورستان جن ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

آشپزی

دکوراسیون